Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka
Urządzenia ochronne w maszynach rolniczych
Wały przeniesienia mocy z ciągników rolniczych i mechanizmy napędów

Mechanizacja w rolnictwie wiąże się z dużymi udoskonaleniami, jednak użytkowanie ciągników rolniczych i innych maszyn niesie również ze sobą szereg zagrożeń. Każdego roku zdarzają się wypadki związane z uszkodzeniami ciała i śmiercią ludzi pracujących przy maszynach rolniczych lub w ich pobliżu. Ludzie, czasami tylko stojący obok, mają zmiażdżone lub amputowane kończyny, bądź są w inny sposób okaleczani przez maszyny wskutek kontaktu z ich ruchomymi częściami, do których dostęp powinien być uniemożliwiony przez urządzenia ochronne. Najbardziej wstrząsające wypadki to te z udziałem dzieci.
Zagrożenie stwarzają: wały przeniesienia mocy z ciągników rolniczych, tj. wały odbioru mocy (WOM), i wały przegubowo-teleskopowe przenoszące napęd między ciągnikiem a maszyną rolniczą, oraz mechanizmy napędów. Przepisy prawne zobowiązują rolników i innych użytkowników maszyn rolniczych do stosowania urządzeń ochronnych do wszelkich niebezpiecznych maszyn. Właściwe urządzenia ochronne można zwykle skonstruować i zbudować we własnym zakresie lub też zakupić od producentów maszyn. Każdy rolnik powinien regularnie sprawdzać wały przegubowo-teleskopowe ciągników i inne potencjalnie niebezpieczne mechanizmy napędów pod względem bezpieczeństwa osób obsługujących. Każda część mechanizmu napędowego maszyny, jeśli stwarza zagrożenie dla osób ją obsługujących powinna być zaopatrzona w osłonę zapewniającą bezpieczeństwo tym osobom.
Corocznie zdarzają się wypadki spowodowane przez niezabezpieczone końcówki wałów odbioru mocy z ciągników rolniczych, sprzęgła i wały przegubowo-teleskopowe.
Najczęściej potencjalne ofiary wypadków wydają się nie zdawać sobie sprawy
z zagrożenia, zbliżając się do nieosłoniętych sprzęgieł czy wałów. Każdy dostępny z zewnątrz, obracający się wał jest niebezpieczny, nawet jeśli porusza się powoli i jest gładki. Dlatego musi być odpowiednio osłonięty. Nieosłonięte końcówki wałów odbioru mocy ciągników, sprzęgła i wały przegubowo-teleskopowe stwarzają potencjalne niebezpieczeństwo polegające na tym, że ubranie, włosy, biżuteria, dłonie lub nawet całe kończyny znajdującej się w pobliżu osoby mogą zostać pochwycone i owinięte wokół obracającego się elementu. Jeśli zostanie pochwycone ubranie i materiał się nie oderwie na skutek dalszego obracania się wału, ofiara może zostać uwięziona pomiędzy elementami konstrukcji maszyny i wałem lub przewrócona na ziemię, co często prowadzi do wypadków śmiertelnych. Nawet w przypadku oderwania się pochwyconej części ubrania osoba taka może odnieść ciężkie urazy.
Typowe historie wypadków
• Rolnik naprawiający pompę napędzaną za pomocą wału przegubowo-teleskopowego poniósł śmierć, kiedy jego ubranie owinęło się dookoła wału.
• Rolnik doznał złamania ramienia, gdy jego kurtka została uchwycona i owinęła się wokół wału odbioru mocy z ciągnika. Ramię trzeba było amputować.
• Rolnik poniósł śmierć w wyniku owinięcia się jego nieprzemakalnego płaszcza wokół wału przegubowo-teleskopowego napędzającego kosiarkę.
• 12-letni chłopiec jechał jako pasażer na ciągniku ciągnącym kopaczkę do ziemniaków, kiedy długi płaszcz, który miał na sobie, owinął się wokół wału przegubowo-teleskopowego. Chłopiec doznał licznych skaleczeń i złamania kości ramieniowej.
• 2-letnia dziewczynka podeszła do betoniarki napędzanej ciągnikiem za pomocą wału przegubowo-teleskopowego. Chociaż wał obracał się powoli, jej sweterek został uchwycony, owinął się wokół wału i dziewczynka poniosła śmierć.
Cdn. 
                                                                            Agnieszka Zalesiak - KRUS