Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka
Ochotnicza Straż Pożarna w Świątnikach
Ochotnicza Straż Pożarna na terenie miasta i gminy Piotrków Kujawski bezpośrednio jest związana z funkcjonowaniem na jej terenie jednostek straży

tj. Piotrków Kujawski, Świątniki, Połajewo, Dębołęka-Rudzk Duży, Jerzyce, Przewóz, Lubsin, Bycz. Przy jednostkach : Piotrków Kujawski, Połajewo funkcjonują orkiestry dęte.
Skład Zarządu MiG w Piotrkowie Kujawskim tworzą: Piotr Siutkowski – prezes, Wojciech Kotarski i Jacek Nowacki – wiceprezesi, Bronisław Kwiatkowski – komendant miejsko-gminny, Marek Marynowski sekretarz, Marian Michalik – skarbnik, Zygmunt Mańkowski, Zbigniew Mielcarek, Eweryst Łyczak, Dariusz Michalak, Andrzej Antecki, Zdzisław Sójkowski, Władysław Stranc, Edward Kubisiak, Marian Stramowski, Dawid Marynowski- członkowie zarządu.

W artykule na tym portalu tutaj:
http://wloclawskie24.pl/my-account/articles/12320-z-dziejow-strazy-pozarnych-w-powiecie-radziejowskim
zapowiadałem poszerzenie informacji zawartych w publikacji –„Dzieje Straży Pożarnych Powiatu Radziejowskiego w Służbie Społecznej” autorstwa Jarosława Kołtuniaka o rozmowy z niektórymi wybranymi jednostkami, ich Prezesami.

Myślę ,że rozszerzą temat oraz staną się przyczynkiem do opracowania monografii poszczególnych jednostek OSP na terenie powiatu Radziejowskiego o co apelował Prezes TO/P OSP RP w Radziejowie Roman Szczerbiak we wstępie do wspomnianego opracowania Jarosława Kołtuniaka.

Dziś rozmawiam z Zbigniewem Mielcarkiem prezesem tej jednostki, który wraz z Robertem Wichlińskim- wiceprezesem, Tomaszem Michalakiem –naczelnikiem, Jackiem Kurtysem – sekretarzem, Marianem Kaniewskim –skarbnikiem i Krzysztofem Żakiem – gospodarzem straży kierują tą jednostką i działają dla jej rozwoju w kierunku spełniania oczekiwań na fachowe i sprawne działanie w miejscach zdarzenia. Jednostka powstała w 1927 roku i była to organizacja społeczna, która przyjęła w programie swego działania niesienie ratunku w przypadku pożaru, ochronę mienia a często i życia mieszkańców.

KS.
Panie Zbigniewie!

Są to ludzie, którzy w swoim działaniu ryzykują niejednokrotnie życiem i zdrowiem, aby nieść ratunek. Do takich należą strażacy zgrupowani w jednostkach ochotniczych straży pożarnych. Do takich należą druhowie zgrupowani w Waszej OSP. Wasza działalność to nie tylko aspekt samego pożarnictwa ale także oddziaływanie na szeroko rozumiany rozwój kultury w tym środowisku. Może zechciałby Pan w kilku słowach to scharakteryzować.

ZM.
Nasza podstawowa powinność to działanie na rzecz zwalczania pożarów oraz szeroka profilaktyka. Staramy się współpracować z wszystkimi organizacjami jak np. KGW itp. wpływając na to co dzieje się w naszej kulturze i nie tylko. Wykorzystujemy naszą pięknie wyremontowaną świetlicę na różnego rodzaju spotkania integrujące nasze środowisko. Aktywnie uczestniczymy w różnych uroczystościach np. W dożynkach gminnych i wielu innych.

KS.
Jednostka Wasza skupia w sumie 17 członków, bardzo aktywnie działających w wielu obszarach Waszej wsi. Myślę, że warto wymienić kilku najaktywniejszych.

ZM.
Stanowimy niewielki ale aktywny zespół druhów. Każdy z nas zna swoje miejsce i wie co do niego należy, wykonując te działania z dużym zaangażowaniem. Nie ma potrzeby nikogo wyróżniać. Każdy z nas robi wszystko z przekonaniem, że działa na rzecz naszego środowiska.

KS.
Panie Marku. Proszę o uszczegółowienie jak działała w ostatnim okresie Wasza jednostka. Jakie były momenty w tej działalności, które warto przypomnieć?

ZM.
Aby się nie rozwodzić podam kilka danych z naszego ostatniego sprawozdania. A oto one: Stan organizacyjny naszej jednostki to 17 druhów. W sumie nasi druhowie uczestniczyli w wielu akcjach profilaktycznych aby ograniczyć do minimum możliwość miejscowych zagrożeń. Uczestniczyliśmy w organizacji wielu imprez w naszej miejscowości. W zakresie działalności gospodarczej warto wymienić remont naszej remizy . Wydatkowano na niego ca 18 tys. PLN. Wiele prac zrobiliśmy w ramach czynu naszych druhów. Nie posiadamy własnego wozu bojowego, z uwagi na koszty korzystamy z jednostek z Piotrkowa Kujawskiego jak i Radziejowa, które w przypadku potrzeby w ciągu 2-3 minut mogą dojechać do naszej miejscowości.

KS.
Panie Zbigniewie!
Historia Waszej jednostki wiąże się z jego założycielem pierwszym jej prezesem Kazimierzem Gruetzmacherem , senatorem IIRP i zarazem założyciela miejscowego Kółka Rolniczego. Z nim wiąże się historia odnalezionego niedawno sztandaru ufundowanego w 1932 roku na okoliczność 25-lecia Kółka Rolniczego „Promyk” przez Kazimierza Gruetzmachera. Pisałem o tym na tym portalu. Tutaj:
http://wloclawskie24.pl/articles/7656-swiatniki-po-70-latach-wrocil-do-wlascicieli
oraz
http://wloclawskie24.pl/articles/11045-o-kolku-rolniczym-w-swiatnikach
W waszej świetlicy umieszczona jest tablica jemu poświęcona.

Myślę, że warto aby Pan w kilku słowach wrócił do tych spraw. Wielokrotnie przejeżdżając obok Waszej Remizy OSP mogłem obserwować krzątających tu się ludzi i porządkujących. Dziś jak widać obiekt jest wyremontowany, położono kolorową elewację i służy mieszkańcom.

ZM.
Powiem tak. Staramy się w bieżącej swojej pracy, w działaniu wychodzić naprzeciw pojawiającym się wyzwania naszego środowiska tak aby być jak wynika z naszej wieloletniej tradycji w centrum działań. Staramy się wykorzystywać wszelkie tradycje, doświadczenia naszych działaczy z poprzednich lat. Podobnie jest i z Kazimierzem Gruetzmacherem naszym pierwszym jej prezesem, senatorem IIRP i zarazem założycielem miejscowego Kółka Rolniczego. Z nim bowiem także wiąże się historia odnalezionego niedawno sztandaru ufundowanego w 1932 roku na okoliczność 25-lecia Kółka Rolniczego „Promyk” przez niego.

Warto wspomnieć Jakuba Józefa Rączkę nauczyciela w szkole w Świątnikach, który został jej kierownikiem i w 1932 r. i doprowadził do wybudowania nowej szkoły. Czynie uczestniczył w życiu społecznym. Był długoletnim prezesem świątnickiej OSP, przyczynił się do wybudowania remizy. Ciągle pamiętamy ,że nasze Świątniki (wieś) w roku 1489 należała do rodziny Wąsewskich. Wieś w posiadaniu tej rodziny była do końca XVI w. W roku 1789 wieś należała do Antoniego Karnkowskiego. I to też nas zobowiązuje.

KS.
Dziękuję za interesująca rozmowę. Sądzę, że rozszerzyła ona wiedzę o tej jednostce zawartą w monografii.

                                                                                 Karol Szmagalski