Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka
Informacja Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
w sprawie wyłączenia telewizyjnych stacji analogowych i przejścia na sygnał cyfrowy.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski uprzejmie informuje, że wyłączenia telewizyjnych stacji analogowych w naszym województwie planowane są w okresie: 28 listopada 2012 r. -17 czerwca 2013 r.
Cyfryzacja telewizji naziemnej jest przedsięwzięciem o skali globalnej, koordynowanej postanowieniami Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej, do której należy Polska. Zamiana sposobu nadawania telewizji z analogowego na cyfrowy praktycznie jest uwarunkowana postanowieniami Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej w sprawie planowania naziemnej radiodyfuzji cyfrowej w częściach regionów 1 i 3, w zakresach częstotliwości 174-230 MHz oraz 470-862 MHz (RRC-06). Ostatecznym terminem zaprzestania emisji analogowych określonym w tym dokumencie jest dzień 17 czerwca 2015 roku. Nieprzekraczalny termin zaprzestania rozpowszechniania w sposób rozsiewczy analogowych programów telewizyjnych w Polsce upływa z dniem 31 lipca 2013 r. Termin ten został ustanowiony w ustawie z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz. U. Nr 153, poz. 903). Zyski wynikające z cyfryzacji telewizji:

  • podniesienie jakości usług (lepsza jakość obrazu, dźwięku, usługi dodatkowe),
  • podniesienie jakości życia mieszkańców Polski, co może być osiągnięte między innymi poprzez możliwość korzystania z funkcjonalnej i łatwo dostępnej infrastruktury technicznej i społecznej,
  • rozwój społeczeństwa informacyjnego i zapewnienie powszechnego dostępu do usług elektronicznych oraz nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych,
  • w przypadku nadawców zmniejszeniu ulegną koszty nadawania programów telewizyjnych,
  • korzyści przedsiębiorców telekomunikacyjnych będą wynikać z efektywniejszego wykorzystania widma częstotliwości radiowych i możliwości przeznaczenia dodatkowych zasobów częstotliwości na świadczenie usług ruchomych, w tym szerokopasmowych. W tym kontekście oznacza to również korzyść dla użytkowników tych usług, którzy otrzymają bogatszą ofertę o znaczenie lepszych parametrach technicznych.

Proces przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe jest procesem, który będzie dotyczył wszystkich obywateli w Polsce.
     Kto straci odbiór TV?
Gospodarstwa domowe odbierające telewizję tylko z emisji naziemnych, tj.: korzystające z anten indywidualnych oraz w budynkach wielorodzinnych wyposażonych w antenowe instalacje zbiorowe.
Kogo nie dotyczy wyłączanie TV naziemnej? 
Abonentów platform kablowych i satelitarnych oraz posiadaczy nowoczesnych telewizorów z wbudowanym dekoderem DVB-T/MPEG-4 i Dolby Digital Plus.
     Jako wstępne kryterium oceny przydatności aktualnie używanej instalacji antenowej może posłużyć ocena jakości odbioru TVP-2, a zwłaszcza teletekstu: strona 791.
     Najważniejszym warunkiem poprawnego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej jest właściwy dobór anteny i jej odpowiednie ustawienie.
     Zagrożenia: działania naciągaczy i oszustów proponujących niewłaściwe dekodery, nieodpowiednie anteny i wyłudzających pieniądze na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.
     Grupy społeczne narażone na wykluczenie cyfrowe: osoby starsze i samotne, środowiska objęte pomocą społeczną oraz mieszkańcy budynków wielorodzinnych bez dostępu do sieci telewizji kablowej.
     Informuję, że oferta naziemnej telewizji cyfrowej w roku 2013 jest w całości bezpłatna. Rząd nie przewiduje możliwości dofinansowania ze środków publicznych zakupu dekoderów i anten przez odbiorców.
     Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uruchomiło bezpłatną infolinię: 800 007 788.
Przydatne linki:
strona MAiC o NTC: http://cyfryzacja.gov.pl, strona KRRiT o NTC:
http://www.krrit.gov.pl/dla-abonentow-i-konsumentow/telewizia-cvfrowa/ . strona UKE o NTC: www.polskacyfrowa.org . strona firmowa EmiTela: www.emitel.pl.  strona Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji: www.kigeit.org.pl.