Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka
„Wy jesteście nadzieją świata. Wy jesteście moją nadzieją
Jesteśmy z Nim, Papieżem Polakiem. To nieprawda, że pozostaną tylko wspomnienia, a życie będzie biegła swoimi torami.

 Wszystko przecież zależy od nas, bo to od siebie trzeba zaczynać: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” – te słowa pomagają nam wybierać drogę, jak mawiał ksiądz Jan Twardowski „z dziurami po kolana”, bez kompromisów, które mogą stać się kompromitacją. Ojciec Święty był i jest potrzebny, szczególnie młodym ludziom. W tych trudnych czasach potrafił rozbudzać nadzieję na lepsze jutro. Ten wspaniały wychowawca młodych uczył jak być, a nie jak mieć. Szukał nas i oto jesteśmy. Przybyliśmy do kościoła w Piotrkowie Kujawskim, aby oddać mu hołd z okazji VIII Dnia Papieskiego. Podczas uroczystej mszy świętej w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II uczniowie Gimnazjum im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego zaprezentowali najpiękniej jak potrafią montaż słowno – muzyczny ku czci naszego Papieża. Ze wzruszeniem wsłuchiwaliśmy się w słowa Ojca Świętego, który bronił ludzkiej godności.

Tradycyjnie już po raz kolejny, o godz. 19.00 odbyła się akademia poświęcona Janowi Pawłowi II, sala gimnastyczna była wypełniona po brzegi społecznością naszego miasteczka. Wśród zaproszonych gości był ksiądz prałat Kazimierz Bocianowski, kapelan biskupa Wiesława Meringa ksiądz Sławomir Deręgowski, przedstawiciele samorządu na czele z panem burmistrzem Mirosławem Skoniecznym, dyrektorzy placówek oświatowych.
Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania „Barki”. Z wzruszeniem wysłuchaliśmy pamiętnych słów „Habemus Papam”... wypowiedzianych 16 października 1978 roku w Watykanie.

Młodzi gimnazjaliści przypomnięli najważniejsze przesłania Ojca Świętego. Mieliśmy okazję przywołać wspomnienia z ponad 100 pielgrzymek do różnych krajów. Pielgrzymek, które były wyrazem troski o człowieka, narody, o cały świat.
Jan Paweł II jest największym autorytetem moralnym naszych czasów, dlatego z uwagą wysłuchaliśmy słów skierowanych do każdego z nas: „Musicie być mocni, mocą wiary”. Nie zapomnijmy, że aby być człowiekiem sumienia, musimy od siebie wymagać, nawet gdyby inni od nas nie wymagali. Recytatorzy w poetyckich słowach zaakcentowali zawierzenie Ojca Świętego Maryi i naszemu Patronowi – Prymasowi Tysiąclecia.

Drugą część akademii wypełnił koncert muzyczny, który rozpoczęły dzieci ze szkoły podstawowej oraz chórki kościelne: „Latorośl” i „Credo”. Ostatnim akcentem tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego był występ zespołu „Ps 150”, który uświetnił swoim śpiewem Ksiądz Sławomir Deręgowski.
Część literacką uroczystości przygotowała Bożena Paszkowska – nauczycielka gimnazjum, o oprawę muzyczną zadbał Cezary Siwiński – organista, a nad całością obchodów XXX rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II czuwał Ksiądz Łukasz Sztylka.
Pamięci o Papieżu nie można sprowadzać tylko do wspomnień i emocji, dlatego wolontariusze zbierali pieniądze na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin, bo nawet najlepiej zorganizowane instytucje nie zastąpią miłosierdzia chrześcijan wrażliwych na ludzką biedę.

Pamiętajmy, że teraz Papież nadal nas szuka, woła bogactwem swojej nauki, a my czujemy, że nie możemy go zawieść. Przyszedł czas, aby czerpać ze skarbca jego mądrości.