Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka
Bezpieczne ferie w powiecie radziejowskim - 31 stycznia-13 lutego 2008
Już niebawem, ( 31 stycznia 2008 roku) dzieci i młodzież z terenu powiatu radziejowskiego rozpoczynają dwutygodniowe ferie zimowe.

Policja apeluje do rodziców i opiekunów aby w tym wolnym od zajęć czasie interesowali się co robią i gdzie, ich dzieci oraz poświęcali im więcej czasu
Podczas wypoczynku zimowego częściej niż zwykle dochodzi do wypadków z udziałem dzieci i młodzieży, odnotowuje się także wzmożoną ilość przypadków utonięć dzieci podczas korzystania tzw. „dzikich” lodowisk i ślizgawek, oraz zwiększoną liczbę różnego rodzaju urazów w trakcie zabaw na śniegu i lodzie.
 Często zdarza się, że nasi milusińscy pozostają sami w domu, zapraszają do siebie kolegów, koleżanki. Czas wolny to także większe zagrożenie demoralizacją i patologiami. Pobyt w miejscu zamieszkania, brak zajęć lub niewłaściwe zagospodarowanie czasu wolnego sprzyjają lekkomyślnym zachowaniom dzieci i młodzieży. Zaś korzystając z uroków śnieżnej i mroźnej pogody, która miejmy nadzieję niedługo u nas nastanie, w czasie zabawy i wypoczynku nie można zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.   
 
 Czas poprzedzający ten okres jest wytężonym dla służb prewencyjnych naszej komendy. Odbywamy liczne spotkania w szkołach naszego terenu, przybliżając problematykę bezpiecznego i aktywnego zimowego wypoczynku w czasie zimy.
 
W ostatnim czasie , specjalista ds. nieletnich sekcji prewencji młodszy aspirant Arkadiusz Rynkowski odbywa spotkania z dziećmi szkół podstawowych powiatu. Tematem przewodnim jest kontynuacja zadań programu profilaktycznego MAŁOLAT realizowanego przez naszą komendę. Omawiane są zagadnienia związane z bezpieczeństwem dzieci w czasie zimowych zabaw, pożądanych zachowań w związku z tym. Omówiono również temat „Jak być asertywnym, jak mówić NIE” oraz odpowiedzialność prawną nieletnich.
 
Kolejne tego typu spotkani odbywać się będą na terenie szkół z naszego terenu już od najbliższego tygodnia i trwać będą do chwili rozpoczęcia ferii. Winno to wpłynąć na większą świadomość dzieci i młodzieży w bezpiecznych zimowych zabawach na śniegu i lodzie, unikanie sytuacji mogących zagrażać ich zdrowiu jak i życiu.
Poniżej zamieszczamy kilka rad, które pomogą Wam bezpiecznie i przyjemnie spędzić ferie zimowe.
Mimo, że panująca aura nie jest typowo zimowa, w każdym czasie można spodziewać się przymrozków i śnieżyc dlatego pamiętajmy:
- nie ślizgajmy się po lodzie na rzece lub stawie
- nie wbiegajmy na lód, który juz się pod kimś złamał
- jeśli znajdziemy się w sytuacji, ze lód zaczyna pękać, połóżmy się na nim – to rozłoży nasz ciężar na większej powierzchni
- jeśli chcemy pomóc osobie, pod którą załamał się lód, możemy posłużyć się drabiną, deską, na której kładziemy się, a poszkodowanemu podajemy drugi przedmiot, linę, deskę, szalik itp.
- nie chodźmy po tej części górki, po której zjeżdżają na sankach inne osoby
- podchodźmy pod górkę z boku, aby nie przeszkadzać innym osobom i nie powodować kolizji
- w czasie zjeżdżania zachowujmy bezpieczną odległość między sankami
- śnieżki do zabawy nie mogą być za twarde, a juz na pewno nie mogą być z kamieniem w środku
- rzucanie śnieżkami w samochody, zwłaszcza będące w ruchu może spowodować wypadek.

W kontaktach z osobami obcymi pamiętajmy:
- nigdy nie bierzmy słodyczy i zabawek od obcych
- nigdy nie wsiadajmy do samochodu, którym kieruje obcych
- nigdy nie przyjmuj propozycji wspólnego spaceru z obcym
- nie pozwól wypytywać się o mieszkanie i twoich rodziców
- zwracajmy uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania lub samochodu – może to być włamywacz
- zawsze gdy usłyszymy dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdźmy kto to – wyjrzyjmy przez okno lub spójrzmy przez wizjer w drzwiach
- nie wierzmy obcemu, że jest urzędnikiem, hydraulikiem, kolegą taty lub koleżanką mamy – jeśli jest to osoba, której nie znasz – nie otwieraj drzwi.
 
W razie potrzeby zaalarmuj dorosłych lub zadzwoń:

POLICJA – TEL. 997 LUB 112
STRAŻ POŻARNA – TEL. 998
POGOTOWIE RATUNKOWE – TEL. 999
Okres ferii zimowych to także większe zaangażowanie policjantów m.in. w:
- spotkania z młodzieżą, podczas których będą przekazywać wyżej opisane ostrzeżenia
- zwiększone kontrole punktów sprzedaży i podawania alkoholu pod kątem dostępu do niego osób małoletnich
- kontrole autobusów i samochodów osobowych pod względem bezpiecznego przewożenia dzieci i młodzieży
- jeśli pogoda będzie ku temu, to także kontrole tzw. dzikich lodowisk.
 
Szczególne znaczenie w tym okresie ma m.in. bezpieczeństwo przewozu dzieci i młodzieży na zimowiska. W tym celu przeprowadzone będą wzmożone kontrole autobusów i innych pojazdów przewożących dzieci do miejsc zimowego wypoczynku. Policjanci będą kontrolować stan trzeźwości kierowców, stan techniczny autobusów, prawidłowość załadunku bagażu i sprzętu zimowego oraz inne elementy wpływające na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie  przypominają, że oczekują na wszelkie zgłoszenia dotyczące przeprowadzenia kontroli autobusu przewożącego dzieci na ferie przed jego wyjazdem w trasę. Zgłoszenia (przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem) prosimy kierować telefonicznie Kierownikowi Ogniwa Ruchu Drogowego KPP w Radziejowie, tel. 054/23-18-428 lub Oficerowi Dyżurnemu KPP w Radziejowie tel. 054/23-18-400, telefon alarmowy 997 lub 112.