Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka
KONCERT KU CZCI CUDOWNEGO MEDALIKA
Początki Cudownego Medalika są związane z objawieniami Matki Bożej, jakie miały miejsce w Paryżu w roku 1830, w kaplicy przy ulicy du Bac.

W sobotę 27 listopada 1830 r. siostrze Katarzynie Labouré, nowicjuszce z klasztoru przy Rue du Bac w Paryżu, ukazała się Najświętsza Maryja Panna i poleciła jej rozpowszechnić ten Medalik na świecie. Cudowny Medalik jest noszony przez miliony ludzi. Nawet osoby, które oddaliły się od Boga lub nie zostały obdarzone łaską wiary, dzięki noszeniu tego Medalika otrzymywały szczególną łaskę nawrócenia. Na całym świecie ceniony jest on jako Medalik, który przyczynił się do wielu nawróceń i uzdrowień oraz stanowi dowód szczególnej opieki Maryi. Czy i Ty nie potrzebujesz wsparcia? Z wiarą poproś Maryję o opiekę dla siebie nosząc pobożnie Cudowny Medalik. Jednego możesz być pewien, nie zostaniesz pozostawiony samemu sobie. Sama Najświętsza Maryja Panna złożyła obietnicę, że łask nam nie poskąpi. Matka Boża obiecała bowiem: Wszystkie osoby, które go nosić będą na szyi, otrzymają wielkie łaski. Łaski będą obfite dla tych, którzy nosić go będą z ufnością.
Obietnica ta została potwierdzona przez niezliczoną ilość udzielonych wielkich łask! Od objawień w roku 1830 do dnia dzisiejszego wybito miliony Medalików, które zostały rozprowadzone na wszystkich pięciu kontynentach.
W dniu 27 listopada 2006 roku o godz. 1830 w kościele p.w. św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Kujawskim odbył się koncert z okazji 176 rocznicy objawienia Cudownego Medalika przez Matkę Bożą Niepokalaną. W koncercie udział wzięli: Pani Agnieszka Brzozowska i Pan Robert Stranc. Pani Agnieszka ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie skrzypiec. Jako solistka i kameralistka koncertuje w kraju i za granicą. Jest autorką programu Wspierania Rozwoju Dzieci na płaszczyźnie muzycznej. Opracowuje i wykonuje muzykę do spektakli teatralnych, prowadzi lekcje teatralne dla dzieci. Pan Robert ukończył studia z muzyki kościelnej w klasie organów w Instytucie Edukacji Muzycznej Akademii Bydgoskiej. To redaktor i recenzent wielu nagrań płytowych i członek jury konkursów muzycznych. Obecnie studiuje Dyrygenturę Orkiestrową na Wydziale Kompozycji i Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku  Z Agnieszką Brzozowską tworzą duet od 2004 roku dając od tego czasu kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce. W programie artystycznym usłyszeć mogliśmy kompozycje znanych mistrzów muzyki poważnej: J. S. Bacha, J. F. Haendla, A. Vivaldiego, A. B. P. Godarda, B. J. M. Leclair Caccini, F. Schuberta, J. Maklakiewicza, C. Francois D. E. Morricone, E. W. Killara oraz F. M. K. Ogińskiego. Znakomita akustyka kościoła oraz wspaniałe wykonanie ponad 16 kompozycji sprawiła, że jest to miejsce w którym można organizować kolejne tak udane koncerty. Koncert pt “Chwal duszo moja Pana” z okazji 176 rocznicy objawienia Cudownego Medalika przez Matkę Bożą Niepokalaną w Kościele p.w. św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Kujawskim uważam za bardzo udany, natomiast wierni słuchacze w zamian nagrodzili artystów gromkimi brawami.
Muzyka za główny cel stawia sobie oddziaływanie na świadomość słuchacza. Jest zjawiskiem odbieranym subiektywnie, zależnym od indywidualnych skłonności, wcześniejszych doświadczeń, społecznych kryteriów wartości, aktualnego nastroju i wielu innych czynników. W tradycyjnym i najbardziej rozpowszechnionym ujęciu, struktury muzyczne składają się z rytmu, melodii oraz harmonii. Muzyka jest jednym z przejawów ludzkiej kultury. Można przyjąć, że od zawsze towarzyszyła człowiekowi w pracy, zabawie, odpoczynku oraz w obrzędach, najpewniej również od początku łączona była z tańcem i słowem. Z początku służyła celom praktycznym – pomagała w pracy zespołowej, była formą komunikacji, później stała się także elementem tożsamości zbiorowej. Z czasem wykształciła się jako jedna z gałęzi sztuki. Muzyka tworzy niepowtarzalny klimat, który został stworzony przez dwóch artystów.