Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna » Aktualności » WTZ w Nowej Wsi » O nas
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka

Działalność WTZ w Nowej Wsi

 Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowej Wsi działają na podstawie Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych ( Dz. U., Nr 14 z 29 stycznia 2008r., poz. 92 z późn. zm), oraz Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2004r. w sprawie warsztatów terapii zajęciowej ( Dz. U. Nr 63 z 15 kwietnia 2004r.,poz. 587.). Stanowią wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówkę stwarzającą osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej.   
          Warsztaty swoją działalność rozpoczęły 1 marca 1997roku w Piotrkowie Kuj. przy ul. Poznańskiej, przyjmując 30 uczestników. Wówczas prowadzone były przez Panią Halinę Wichlińską a od 01.10.1998r do 01.04.2008r. przez Panią Halinę Nawrocką , obecnie przez Panią Marzenę Czajkowską.
         Zarządzeniem nr 19/06 z dnia 22 czerwca 2006r Burmistrza Miasta i Gminy w Piotrkowie Kuj. w sprawie zmiany lokalizacji gminnej jednostki organizacyjnej, warsztaty zostały przeniesione do lokalu nr 28a w Nowej Wsi, należącego do zasobów komunalnych gminy. Od 01 lipca 2006 roku lokal został przekazany do użytku Warsztatom Terapii Zajęciowej. Placówka przejęła lokal zaadaptowany po byłej szkole podstawowej, ma do dyspozycji budynek dwukondygnacyjny o całkowitej powierzchni 853m², usytuowany na działce o powierzchni 1,7 ha. Pomieszczenia są przestrzenne i wyposażone w podstawowy sprzęt do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych. W 2009 roku w ramach likwidacji barier architektonicznych w Warsztatach została zamontowana platforma przyschodowa.

 Na parterze znajdują się pomieszczenia:
   -pracownia stolarska
   -pracownia ślusarska
   -pracownia gospodarstwa domowego
   - jadalnia
Na piętrze znajdują się pomieszczenia:
    - pracownia przyrodnicza
    - pracownia krawiecko – rękodzielnicza
    -pracownia komputerowo – biurowa
    -sala rehabilitacyjna
    - świetlica

      Uczestnikami warsztatu mogą być osoby wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej. Nasza placówka realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika niezbędnych do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku poprzez:
 -ogólne usprawnienie,
 -rozwijanie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej, przy zastosowaniu różnych 
   technik terapii zajęciowej,
 - przygotowanie do życia w środowisku społecznym poprzez rozwój umiejętności planowania i komunikowania się
   dokonywanie wyborów, decydowanie o swoich sprawach oraz innych umiejętności niezbędnych w niezależnym życiu a
   także poprawę kondycji psychofizycznej,
 -rozwijanie podstawowych oraz specjalistycznych umiejętności zawodowych umożliwiających podjęcie pracy w zakładzie
  aktywności zawodowej lub wspomaganym zatrudnieniu na otwartym rynku pracy .
Realizacja zadań wymaga dobrego rozpoznania osób niepełnosprawnych, ich możliwości i stałego wspierania tych funkcji, które z rożnych względów utrudniają im sprawne działanie. Program zaplanowanych obszarów aktywności zawiera także zajęcia stymulujące określone umiejętności i oczekiwanego zachowania, dlatego też zajęcia te są dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego uczestnika. Zajęcia prowadzone są przez wysoko wyspecjalizowaną kadrę w sześciu grupach, gdzie również prowadzone są ćwiczenia relaksacyjne i rehabilitacyjne w formie krótkich przerywników lub w formie grupowej pracy terapeutycznej. Efekty naszej działalności są widoczne w wykonywanych pracach oraz wysoko ocenianych umiejętnościach plastycznych, muzycznych, sportowych, o czym świadczą zajmowane wysokie miejsca i wyróżnienia w rożnych dziedzinach i kategoriach.
Niewątpliwie Warsztaty wypełniają ogromną lukę w infrastrukturze rehabilitacyjnej, stanowią podstawowe ogniwo w procesie rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych.