Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna » Aktualności » Przedszkole Samorządowe w Piotrkowie Kujawskim » O nas
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka
Troska o dzieci towarzyszy od samego pomysłu utworzenia…
Nie od razu nasze przedszkole było ta piekną placówką.

Przedszkole w Piotrkowie Kujawskim jest najstarszą i jedyną placówką wychowania przedszkolnego w gminie. Wraz ze swym placem zabaw stanowi enklawę znajdującą się na terenie starego parku. Charakterystyczna sylwetka budynku na stałe wrosła w krajobraz miasta.

Historia tej placówki sięga trudnego okresu odbudowy naszego kraju ze zniszczeń wojennych.

      Wtedy to, kiedy kto żyw zabrał się do pracy nad odbudową zniszczonych domostw, ksiądz Wacław Liśkiewicz, ówczesny administrator parafii, powodowany troską o dzieci, które biegają bezcelowo po ulicy, wystąpił z inicjatywą otoczenia ich opieką i założenia przedszkola. Pierwszą siedzibą miał być stary, zdemolowany drewniany barak, znajdujący się na terenie ogrodu parafialnego. Nie było sprzętu, pomocy i warunków. Było bardzo ciężko. Nie zniechęciło to założyciela i pomysłodawcę.

     Poprosił on o przyjazd z Włocławka wychowawczyń przedszkolnych. Przybyły dwie wykwalifikowane przedszkolanki. Zaczęły się zapisy dzieci. Po raz pierwszy przedszkole objęło swą opieką osiemdziesięcioro dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Pierwszą kierowniczką przedszkola została Jadwiga Olińska. Następnie  funkcję tę pełniły wychowawczyni Anna Bołkowiec  1967-1977,  Maria Ziętara 1977-1998. W 1988 roku funkcję dyrektora obejmuje Renata Woźniak i piastuje ją do chwili obecnej.

   Jadwiga Olińska jako pierwsza szefowa przyjęła na swoje barki trudne obowiązki organizacji placówki. Trzeba było, przecież zorganizować przedszkolne gospodarstwo. I tu wykazał się i pomógł jej ksiądz Liśkiewicz, wystarał się o najpotrzebniejszy sprzęt oraz przyszedł przedszkolu z pomocą finansową. Na pierwszym zebraniu rodzicielskim wyszedł również z propozycją stawiając wniosek, aby rodzice opodatkowali się w wartość dwóch kilogramów mąki pszennej miesięcznie od każdego dziecka. Opodatkowanie to miało być w produktach bądź pieniężne do czasu dokąd nie będą ustalone normalne warunki funkcjonowania placówki.

W dniu 10 kwietnia 1945 roku zostało zwołane pierwsze organizacyjne zebranie podczas, którego dokonano wyboru Zarządu Koła Opieki Rodzicielskiej i przedszkole dostało nazwę Przedszkole Koła Opieki Rodzicielskiej. W miesiąc od otwarcia placówki rozpoczęły się normalne zajęcia praktyczne. Praca szła dość ciężko, gdyż nadal brak było najpotrzebniejszych pomocy naukowych, a urządzenia były w opłakanym stanie. Jednakże to nie zrażało ani wychowawczyń, ani rodziców. Każdy jak mógł tak dopomagał by w dniu 2 maja 1945 roku odbyło się uroczyste otwarcie przedszkola. W ten piękny słoneczny dzień mieszkańcy Piotrkowa tłumnie spieszyli na tę uroczystość. Cieszyli się, że po tylu latach niewoli zobaczą co te dzieci w tak krótkim czasie się nauczyły. Na wstępie ksiądz Liśkiewicz wygłosił okolicznościowe przemówienie dokonując otwarcia placówki, a występy dzieci wprawiły wszystkich obecnych w zachwyt. Rodzie byli wzruszeni do łez. Zaznaczyć wypada, że uroczystość ta była bodźcem dla tutejszego społeczeństwa i ofiarnej pracy na rzecz przedszkola. We wrześniu przedszkole przechodzi pod władze szkolne, a wychowawczynie przechodzą  na etaty państwowe i dostają swoje pierwsze pensje. W związku z dalszymi kłopotami finansowymi i lokalowymi przedszkole pozostaje w tym samym baraku. Sytuacja poprawia się gdy w 1949 roku  zostaje przeniesione do dworku Tabaczyńskich  i znajduje się w nim do tej pory. Stało się to możliwe dzięki staraniom ówczesnego wójta pana Grzegorzewskiego, który „... za cel swój wziął, by przedszkole Piotrkowskie postawić na najwyższym poziomie”.

      W roku 1951 dotychczasowa nazwa przedszkola zostaje zmieniona na Przedszkole Samorządowe, później na Państwowe Przedszkole. Dzięki władzom gminnym i dzięki pomocy rodzicom powstaje prawdziwy plac zabaw dla dzieci z piaskownicą i huśtawkami. Wydział Oświaty przydziela  odbiornik radiowy, od tej pory dzieci mogą słuchać dwa razy tygodniowo swoich audycji.
W ramach łączności miasta ze wsią przedszkole wspólnie ze szkołą daje pokazy artystyczne, uprzyjemniając chwile mieszkańcom wsi. Przedszkole nawiązuje współpracę z okolicznymi placówkami oświatowymi, organizacjami młodzieżowymi, terenową administracją oraz innymi zakładami pracy. Organizuje różnorodne imprezy dochodowe, z których uzyskane pieniądze przeznacza na zakup zabawek,  pomocy dydaktycznych, sprzętu gospodarczego i poprawy warunków lokalowych. Ciągły wzrost zapotrzebowania na tę formę opieki spowodował rozbudowę przedszkola i przystosowania go do trzech oddziałów.

       I tak mijają kolejne lata, jesienie, zimy i wiosny. Zmieniają się nie tylko dzieci, ale i kadra pedagogiczna. Przybywają nowe wychowawczynie. Na przestrzeni tych sześćdziesięciu lat w przedszkolu z pracującymi do chwili obecnej pracowało 21 nauczycielek, które starały i starają się stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki, by każde dziecko czuło się tutaj dobrze i przychodziło z ochotą.

       Przez wszystkie te lata następowały  istotne przemiany organizacyjne i merytoryczne w naszym przedszkolu. Prowadzenie placówki wymagało od dyrektorów podejmowania wielu różnorodnych działań dotyczących zadań opiekuńczo – wychowawczych, organizacyjnych i finansowych oraz kontaktów i współpracy z rodzicami i środowiskiem w szerokim tego słowa znaczeniu. Ta różnorodność zadań i ich społeczna doniosłość wymagała nieustannego starania i troski o jak najwyższą jakość pracy przedszkola. Działania te musiały być świadome i odpowiedzialne, gdyż od tego m. in. zależało uznanie rodziców i władz oświatowych, a co za tym idzie istnienie placówki.

       W ciągu tych lat wychowaliśmy tysiące dzieci. Wielu z nich utrzymuje z nami stały kontakt. Nasi absolwenci zajmują dziś odpowiedzialne stanowiska. Są wśród nich inżynierowie, lekarze, oficerowie, dziennikarze, nauczyciele, artyści, sportowcy i pracownicy naukowi. Dzisiaj nasi byli wychowankowie przysyłają do nas swoje dzieci, a tym samym chętnie nas odwiedzają.
         Obecnie w przedszkolu funkcjonuje siedem oddziałów, opiekę nad nimi sprawuje 9 wykształconych nauczycielek oraz logopeda, posiadających kwalifikacje do pracy z małymi dziećmi. Ponadto do naszego przedszkola mogą uczęszczać dzieci o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Dla nich zorganizowany jest oddział integracyjny, w którym pracują nauczycielki ze specjalistycznym przygotowaniem.

          Tak  w skrócie oczywiście  przedstawia się ponad 60 letnia historia Przedszkola w Piotrkowie Kujawskim. Znając ją możemy być pewni, iż dalsze losy tej placówki będą równie ważne i interesujące, że obecnym i przyszłym pedagogom nie zabraknie miłości do dzieci i żarliwości, aby wychować je na dobrych i mądrych ludzi.