Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka
Nuncjusz odwiedził Piotrków. Śladem papieża
Nuncjusz apostolski Celestino Migliore odwiedził dziś Piotrków Kujawski koło Włocławka. Dla mieszkańców tej niewielkiej miejscowości to niezwykle wydarzenie.

Dla mieszkańców tej niewielkiej miejscowości to niezwykle wydarzenie. Watykański dostojnik wziął udział w uroczystości poświęcenia odnowionej tablicy upamiętniającej wizytę innego ambasadora Watykanu - Achille Rattiego, który odwiedził Piotrków blisko 100 lat temu.

Odnowiona płaskorzeźba z wizerunkiem Achille Rattiego, czyli późniejszego papieża Piusa XI. Na kościele świętego Jakuba powstała w okresie międzywojennym. Miała uczcić jego wizytę w Piotrkowie Kujawskim jeszcze jako nuncjusza apostolskiego, zanim został papieżem. - Był tak prężny proboszcz tutaj – Koławski - który sprowadził tutaj prymasa, także prezydenta Mościckiego, także obecność Achille Ratti nie była tutaj przypadkowa - zdradza ks. dr Zbigniew Cabański, proboszcz Parafii p.w. św. Jakuba w Piotrkowie Kujawskim.

Po ponad 90 latach Piotrków Kujawski znów odwiedził nuncjusz apostolski - Celestino Migliore. Podczas wizyty wspominał on swojego poprzednika z przed lat. - Achille Ratti czuł się jak w domu, tutaj w Polsce - podkreślał abp Celestino Migliore.

Tak jak przed laty również teraz Piotrkowianie czekali na przyjazd nuncjusza papieskiego. Z dostojnikiem watykańskim spotkał się pełen kościół wiernych. Było to dla nich duże wydarzenie. - Bardzo czekaliśmy tej wizyty, ksiądz kanonik zapowiadał, czekaliśmy, oczekiwaliśmy no bo to jest jednak przedstawiciel samego papieża - przyznaje Łukasz Michałowski.

Przyjazd nuncjusza apostolskiego to także wydarzenie dla całej diecezji. Ambasador państwa watykańskiego to oficjalnie również reprezentant samego papieża. A według ordynariusza Diecezji Włocławskiej - biskupa Wiesława Meringa takie spotkania wpływają na budowanie życia chrześcijańskiego. - W chrześcijaństwie, w katolicyzmie bynajmniej, bez pełnej jedności z ojcem świętym nie można dobrze swojego życia chrześcijańskiego ułożyć - mówi ks. bp Wiesław Mering.

A pogłębianie jedności z ojcem świętym to także spotkanie z jego ambasadorem, który podczas wizyty w Piotrkowie poświęcił tablicę upamiętniającą wizytę Achille Rattiego sprzed prawie 100 lat. Po południu arcybiskup Celestino Migliore udał się do Ciechocinka, gdzie przewodniczył mszy świętej, którą odprawiono w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

TVP Bydgoszcz - Zbliżenia - http://www.tvp.pl/bydgoszcz/informacja/zblizenia/wideo/2101-g-1830/6246082

                                                                                                        Tomasz Giska