Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka
105 Lat to jest powód do Dumy
Kółka rolnicze mają w Polsce przeszło 100-letnią tradycję.

Już w 1932 roku Kazimierz Gruetzmacher, senator II RP ufundował sztandar dla członków naszego Kółka, którego był również członkiem. W okresie drugiej wojny senator w obawie przed zniszczeniem przez hitlerowców ukrył sztandar u swego przyjaciela ks. Henryka Koławskiego, ówczesnego piotrkowskiego proboszcza. Odnaleziony przez księdza kanonika na plebanii sztandar po siedemdziesięciu latach powrócił do swoich prawowitych właścicieli. Sztandar nie jest nowy, ale Kółko Rolnicze posiada go od 2 lat, kiedy to dzięki życzliwości naszego proboszcza księdza Zbigniewa Cabańskiego sztandar wrócił do Świątnik.

Jeszcze dwadzieścia parę lat temu prawie w każdej wsi istniało Kółko Rolnicze. W gminie Piotrków Kujawski jednym z najbardziej aktywnych jest Kółko Rolnicze w Świątnikach, które ma się dobrze i ciągle rozwija swoją działalność. Nasze Kółko zrzesza 33 członków, rolników z sołectwa Świątniki. Posiada wspólny majątek oraz dochody przeznaczane na działalność statutową. Prezesem Kółka Rolniczego w Świątnikach jest Pan Marian Kaniewski. Do głównych zadań należy przede wszystkim integracja rolników i pomoc w prowadzeniu działalności rolniczej. Kółko posiada maszyny rolnicze np. głębosz wykorzystywany przez rolników.
Organizacja wspólnie dba o urządzenia melioracyjne, współpracuje z Ochotniczą Strażą Pożarną remontując remizę. Najważniejszym faktem jednak jest to, że rolnicy mają możliwość częstych spotkań i omawiania bieżących spraw nurtujących rolników.

                                             Kółko Rolnicze w Świątnikach