Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka
Nocny gość ?
Zatrzymany dzięki zapisowi obrazu z monitoringu.

    O słuszności i zasadności stosowania tego typu urządzeń w codziennym życiu przekonała się w minioną środę dyrekcja jednej z placówek oświatowych na terenie miasta, zaś o sposobie działania i wykorzystania zapoznał „na własnej skórze” 27 latek z Radziejowa.
     Wszystko miało swój początek krótko przed końcem pracy kierownictwa warsztatów ZSM w Radziejowie, gdy kierownik odkrył fakt włamania i stwierdził ślady penetrowania zajmowanego pomieszczenia. Podejrzeniami tymi podzielił się z innymi  pracownikami. Wtedy dowiedział się, że oni również już po przyjściu do pracy mieli problemy i kłopoty z zamkami, ale nie stwierdzając wyraźnych śladów włamania, a tym bardziej widocznych śladów penetracji biur, sądząc, iż to tylko złośliwość rzeczy martwych, ochoczo przystąpili do wykonywania codziennych zadań.
      Konfrontując jednak wszystkie spostrzeżenia, postanowiono „ściągnąć” zapisy z kamer znajdujących się na terenie placówki oświatowej, w szczególności tą część w której doszło do podejrzeń o działanie „kogoś z zewnątrz- obcego”.
     Jakież było zdziwienie, gdy odtwarzając zapis z okresu od wyjścia zatrudnionych pracowników we wtorkowe popołudnie, na zapisie obrazu o 23.39 na korytarzu przed pomieszczeniami, w których obsługa warsztatów szkolnych miała problemy z wejściem, uwidoczniony był wizerunek młodego mężczyzny. Błyskawicznie po tym fakcie do działań włączono policjantów z radziejowskiej komendy, po powiadomieniu o włamaniu do obiektu w nocy z 17 na 18 lipca 2007 roku. 
      Przybyli stróże prawa oprócz rutynowych czynności na miejscu zdarzenia, dokumentujących zaistniały fakt,  wraz z kierownikiem obejrzeli zapis na którym utrwalona została wizyta nieproszonego i niezatrudnionego na pewno „gościa”. W uwiecznionym w trakcie „złodziejskiego marszu” osobniku, rozpoznali, dobrze znanego im, 27 letniego Sebastiana J., mieszkańca miasta. Był on wcześniej sprawcą opisywanych kradzieży z włamaniem do innych placówek oświatowych na terenie miasta oraz placówek handlowych, za co spędził kilka lat w odosobnieniu, niedawno opuszczając mury więzienne, powrócił do rodzinnego miejsca zamieszkania.
      Widać resocjalizacja przebiegała wobec niego mało skutecznie lub jego zamiłowanie do nocnego odwiedzania "ulubionych" oświatowych miejsc wzięła górę. Już w kilka minut po ustaleniu, że jest sprawcą, został zatrzymany i odkonwojowany do policyjnego aresztu, jako podejrzewany o przestępstwo kradzieży z włamaniem.
      Dziś przez cały dzień trwały czynności procesowe z jego udziałem. Po przedstawieniu mu argumentów nie do podważenia, przyznał się do popełnienia przestępstwa i złożył wyjaśnienia. W najbliższym czasie sprawa kradzieży z włamaniem do budynku warsztatów szkolnych trafi do radziejowskiego sądu.
    Komendant Powiatowy Policji mł. Insp.. Ryszard Micek po zapoznaniu się z ta sprawą, powiedział:
     To jest najlepszy przykład, możliwości jakie za sobą niesie instalowanie systemów monitoringu w miejscach szczególnie zagrożonych przestępczością pospolitą.
      Cieszymy się z tego, że znajdował się on właśnie w miejscu, w którym ów 27-latek się włamał.  Najwięcej tego typu systemów jest na terenach placówek oświatowych naszego powiatu.
       Pierwszy krok zrobił też samorząd Piotrkowa Kujawskiego, montując w centrum miasta kamery, które poprzez zapis na dysku, dają możliwość odtworzenia i ewentualnego wykorzystania tych fragmentów, które mogą być dowodem przed sądem, jak jest w tym konkretnym przypadku.
       Po raz kolejny zachęcam i czynię to każdorazowo w czasie rozmów i spotkań z przedstawicielami instytucji i w szczególności samorządów lokalnych do inicjowania, wspierania i podejmowania działań zmierzających do poszerzenia tego systemu, a jak widać na przykładach innych ośrodków, gdzie podobne monitoringi już działają, że można w większym stopniu zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i zarazem lepiej dyslokować naszych policjantów, szybciej dotrzeć tam, gdzie akurat nasza obecność jest niezbędna, pomocna i nieodzowna.
      Sądzę więc, że w nieodległym czasie, tereny miejsc szczególnie zagrożonych będą obserwowane przez kamery, co zwiększy poczucie bezpieczeństwa na tym terenie.