Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka
IX Dzień Papieski w Piotrkowie Kujawskim
,,Jan Paweł II - Papież Wolności” to hasło IX Dnia Papieskiego, którego obchody w naszej miejscowości przebiegły w wymiarze duchowym, artystycznym i charytatywnym.

Dnia 11.10.2009 r. o godz. 12.00 w kościele parafialnym odprawiona została Msza Św. w intencji rychłej beatyfikacji i kanonizacji Sługi Bożego Jana Pawła II.
O godzinie 19.00 odbyła się w szkole uroczystość , w której uczestniczyli: ks. Prałat Kazimierz Bocianowski, Burmistrz Miasta i Gminy p. Mirosław Skonieczny, dyrektorzy: p. Stanisław Kwiatkowski, p. Anna Pilarska, p. Jacek Wiśniewski, p. Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miasta i Gminy Wanda Wiatrowska oraz licznie zgromadzone społeczeństwo Piotrkowa.
W uroczystej akademii wystąpili uczniowie Gimnazjum im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Piotrkowie Kujawskim oraz działające przy parafii schole: Latorośl
i Credo. Akompaniował im zespół PS150, którego członkami są: ks. Sławomir Deręgowski, p.Jacek Deręgowski, p.Cezary Siwiński, p.Piotr Redmerski, p.Marcin Sylwestrzak. Uczniowie – wolontariusze kwestowali na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Ks.Łukasz Sztylka wraz z występującymi uczniami.

Nastrojowy program poetycko – muzyczny, który przygotowała polonistka
p. Marianna Kucharska ukazał przez pryzmat losów Karola Wojtyły i bolesnych dziejów Polski w ostatnich dekadach XX wieku, że człowiek stworzony jest do wolności, za którą jest w stanie zapłacić najwyższą cenę. Symboliczna acz wymowna dekoracja, którą wykonali p. Joanna Zaradzka i p. Ireneusz Kucharski podkreślała znaczenie Jana Pawła II w odzyskaniu wolności.
Szczególnie przejmujące były wiersze prezentowane w mini – inscenizacjach, choćby wiersz z okresu stanu wojennego – „Wigilia 1981”. „Stabat Mater Dolorosa...” motyw powtarzany
w recytowanej poezji był wyrazem tragizmu, który przeżywali Polacy. Treści wierszy rozrzewniały zgromadzonych przenikając do serc wraz z melodią utworów granych na skrzypcach przez Joannę Koralewską z kl. IIIb.
A kiedy Polacy posiadali już upragnioną wolność, Ojciec Święty uczył jak należy ją zagospodarować, gdyż jest ona jednocześnie darem i zadaniem. Sugestywna pantomima
w wykonaniu gimnazjalistów z klasy III F unaoczniła prawdę o tym, że źle wykorzystywana wolność może prowadzić do degradacji człowieka.

Uczniowie klasy III f w pantomimie „Wolność = Odpowiedzialność”

Pieśń o wolności zaśpiewana przez Joannę Linkowską była ostatnim wzruszającym akcentem pierwszej części uroczystości. Drugą część wypełniła muzyka. Z wielkim zaangażowaniem śpiewały dzieci ze szkoły podstawowej oraz zespoły Latorośl i Credo. Widzowie mieli przyjemność podziwiać talenty młodych piosenkarzy oraz towarzyszących im muzyków.

Asia Linkowska, „Latorośl” i „Credo” oraz zespół PS150.

Głównym organizatorem piotrkowskiego IX Dnia Papieskiego był ks. Łukasz Sztylka, którego pełne głębokich refleksji komentarze zapadły w serca uczestników i podkreślały doniosłość uroczystości ukazującej sens misji umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II wobec Kościoła, Ojczyzny i wszystkich ludzi. 

                                                                                           Marianna Kucharska