Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka
Wirtuozi sztuki kowalskiej
Piotrków Kujawski. Artysta społecznik

Fot. Piotrkowscy kowale- na zdjęciu; artyści kowale z Piotrkowa Kujawskiego podczas codziennej pracy od lewej Tomasz Schmidt i z prawej Andrzej, szef firmy, a pracy przygląda się Miłosz, syn Tomasza najmłodszy z rodziny Schmidtów, który każdą wolną chwilę spędza na podglądaniu kunsztu taty i wujka.

Pośród licznej rzeszy artystów ludowych – wyróżnionych przez Piotra Całbeckiego, marszałka województwa Kujawsko-Pomorskiego coroczną nagrodą ponownie w tym gronie znalazł się duet rodzinny kowali z Piotrkowa Kujawskiego Andrzej i Tomasz Schmidt.

Kujawski artysta kowal arkana sztuki kowalstwa artystycznego zgłębiał u osięcińskiego wirtuoza kowalstwa Zbigniewa Jędrzejewskiego. Pan Andrzej kowalstwem zajmuje się blisko trzydzieści lat, a od 1987 roku prowadzi zakład kowalski w swoim rodzinnym Piotrkowie Kujawskim. Wykonuje różnego rodzaju latarnie, lampy ogrodowe, żyrandole, przybory kominkowe, kraty i ogrodzenia dla kościołów w Kłobi, Konecku, Piotrkowie Kujawskim, Sompolnie, Radziejowie i Kozach, oraz wykonał wiele zleceń wg. Odrębnych projektów mające przede wszystkim charakter ozdobny.

Natomiast drugi laureat nagrody Marszalka Tomasz Schmidt jest bratankiem p. Andrzeja i również mieszkańcem Piotrkowa Kujawskiego i zarazem uczniem stryja, a kowalstwo artystyczne uprawia od 15. lat.

Piotrkowscy kowale już od 2002 roku są nagradzani dorocznymi nagrodami przez panujących marszałków województwa. Ponadto mają w swoim dorobku nagrody inowrocławskiego Muzeum im. Jana Kasprowicza, z festiwalu kowali w Gniewie, z europejskiego zlotu kowali w Holsztynie(Czechy), aktywnie uczestniczą od wielu lat w Jarmarkach sztuki m.in. św. Dominika w Gdańsku.

Ponadto pan Andrzej prowadzi słynną galerię swoich wyrobów Toruniu przy ul. Kopernika, aktywnie uczestniczy w życiu społecznym swojego rodzinnego miasta, gdzie trzecią kadencje zasiada w radzie miejskiej. Jest członkiem Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Miasta i Gminy Piotrków Kujawski, a w Toruniu działa na rzecz Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego mniejszości niemieckiej , w Radziejowie jest wicestarszym Cechu Rzemiosł. 
                                                                             Fot. i tekst. Mirosław Kowalski