Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka
„Śladami Władysława Nałęcz Małachowskiego”
Tablica w piotrkowskim kościele, nagrobek na miejscowym „starym” cmentarzu, dwa źródła, które dostarczyły dość skąpych informacji o kapitanie Władysławie Nałęcz Małachowskim.

Upływ czasu spowodował, że nie znaleźliśmy osoby, która potrafiłaby powiedzieć o nim coś bliższego. Ze wspomnień starszych ludzi zachował się przekaz, że jego pogrzeb przebiegał z należnymi honorami wojskowymi. Wiemy również o tym, że ojciec Mieczysław Tadeusz Małachowski od ok. 1917 r. prowadził w Piotrkowie aptekę. Wspomnianą aptekę przejął, prawdopodobnie w 1931 r., syn Tadeusz, czyli brat Władysława. Ze „Słownika biograficznego powiatu radziejowskiego” posiadamy informację o tym,
że  Tadeusz Małachowski zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau, około 1941 r. Piotrkowską aptekę w tym czasie prowadziła jego żona – Irena Marta z Hartmanów Małachowska. Pani Małachowska przebywała w Piotrkowie prawdopodobnie do 1948 roku, czyli do upaństwowienia apteki, a następnie przeniosła się do Warszawy. Irena i Tadeusz Małachowscy mieli córkę Władysławę, zamężną Kaletową.
            Na miejscowym cmentarzu znajduje się również grobowiec Jana i Jadwigi
z Ostrzewskich, małżonków Małachowskich. Jan zmarł w 1910 r. a Jadwiga Małachowska
w 1908 r. Tu ślad Małachowskich w Piotrkowie urywa się…
            Udało się nam ustalić, że kpt. Władysław Nałęcz Małachowski urodził się
17 października 1895 r. w miejscowości Poryck na Wołyniu. Miejscowość ta należała
do dekanatu Włodzimierskiego i tam właśnie, w księgach metrykalnych byłej Guberni Wołyńskiej, w archiwach ukraińskich szukamy kolejnych śladów.
            Z karty ewidencyjnej kpt. Małachowskiego wiemy, że był wyznania rzymskokatolickiego. Nie założył rodziny, był kawalerem. W rubryce „studia wojskowe” widnieje wpis Mikołajowska Szkoła Piechoty w Kijowie. Małachowski podaje, że ukończył również oficerski kurs karabinów maszynowych w Oranjenbanniu. Jeśli chodzi o studia cywilne – był studentem pierwszego semestru chemii na Politechnice Warszawskiej. Kapitan Małachowski deklaruje również znajomość języka rosyjskiego oraz znajomość Europejskiej Rosji i Północnego Kaukazu.
            2 września 1915 roku wstąpił do armii rosyjskiej. Służył w piechocie. W sierpniu
1916 r. został ranny i kontuzjowany. Z tego powodu skierowano go na leczenie do Moskwy. W październiku 1917 roku otrzymał przydział do I Korpusu Polskiego gen. Józefa Dowbora Muśnickiego. Po 10 listopada 1918 r. służył w Wojsku Polskim – 25 Pułk Piechoty Kielce, Szturmowa Kompania przy LBDS, 3 Baon Mińskiego Pułku Strzelców.
            Kapitan Małachowski posiadał dwa odznaczenia wojskowe – Order Św. Anny
„Za waleczność” oraz Order Virtuti Militari V klasy.
            Jeżeli ktoś z czytelników jest w posiadaniu informacji na wspomniany temat bardzo prosimy o kontakt.