Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka
„Śladami Władysława Nałęcz Małachowskiego cd.”
Czytelnikom artykułu „śladami Władysława Nałecz Małachowskiego” winni jesteśmy sprostowanie.

            Z dokumentów, którymi dotychczas dysponujemy wynika, że Władysław Nałęcz Małachowski miał wprawdzie brata Tadeusza, ale nadal nie mamy pewności w kwestii
danych personalnych jego rodziców.
            Prawdopodobnie rodzicami kapitana Małachowskiego byli Jadwiga
z Ostrzyckich Małachowska i Jan Ludwik Małachowski. Oboje pochowani są
na miejscowym (piotrkowskim) cmentarzu, wraz z nimi Władysław. Stąd wniosek,
że prawdopodobnie syn po śmierci spoczął w jednym grobie z rodzicami. Rodzice zmarli w wieku przed 40 lat w 1908 i 1910 roku.
            Nowe dane udało nam się uzyskać z sekretariatu Politechniki Warszawskiej „Przemówił” do nas sam Władysław Małachowski – otrzymaliśmy bowiem jego życiorys. Przypominamy, że był on studentem I semestru chemii. Przytoczymy wybrane fragmenty.
            „Urodziłem się 17 października 1895 roku w miasteczku Porycku na Wołyniu. Ojciec mój był prowizorem i miał wyżej wymienionym miasteczku aptekę. W 1903 roku ojciec sprzedał aptekę w Porycku i kupił inną w miasteczku Piotrkowie Kujawskim ziemi Warszawskiej. Odtąd w przeciągu trzech lat wychowywałem się na Kujawach. W 1906 roku zdałem egzamin do pierwszej klasy Kaliskiej Handlowej Szkoły, do której uczęszczałem trzy lata. Po śmierci rodziców starszy brat (więcej rodzeństwa nie miał) wydzierżawił aptekę i wyjechał ze mną do Kijowa, gdzie ja
z początku uczyłem się prywatnie i dopiero w roku 1911 zdałem egzamin do 5 klasy prywatnego gimnazjum Ł. N. Żuka. Wojna europejska zastała mnie w 8 klasie. Skończywszy gimnazjum w 1915 roku wstąpiłem do Mikołajowskiej Szkoły Piechoty, którą skończyłem 1 stycznia 1916  roku i otrzymałem szarżę chorążego piechoty, kwaterującego w Tambowie. W końcu kwietnia byłem oddelegowany do miast. Oranjenbannia (Piotrogrodzka gub.) na specjalne oficerskie kulomiotne kursa. Kursa skończyłem z odznaczeniem i byłem naznaczony do szkoły podoficerów 1-szego kulomiotnego pułku.
            Długo w kulomiotnym pułku nie byłem, gdyż na własne żądanie byłem wysłany na front i dostałem się do oddziału kulomiotów 106 Piechoty Ufimskiego Pułku, zajmującego pozycję wzdłuż rzeki Stochódu na Wołyniu. W nocy z 18 na 19 sierpnia 1916 roku podczas niemieckiego kontrataku byłem ranny polowym aparatem w obie ręce i nogi. Leczyłem się od ran w Moskwie i na Kaukazie jedenaście miesięcy, lecz strzaskanej prawej nogi nie udało się zupełnie wyleczyć i zostałem inwalidą.
            Po zagojeniu się ran, w lipcu 1917 roku na własne żądanie powróciłem
na pozycję do swego pułku i służyłem w czynnych szeregach jeszcze trzy miesiące.
W październiku po pierwszych staraniach, otrzymała translokację do 1 Polskiego Korpusu i dostałem się do 8 Pułku Strzelców Strzelców . W styczniu 1918 roku brałem udział w walkach z bolszewikami w Twerskiej i Smoleńskiej guberni.
            [...] Po demobilizacji 1 Korpusu powróciłem do kraju, do brata, który
w Piotrkowie ziemi Warszawskiej posiada własna aptekę.”
            Tymi słowami Władysław Małachowski zakończył swój życiorys. Zakończył pisanie na roku 1918, przed nim były jeszcze dwa lata życia.
            Życiorys w oryginale można przeczytać na stronie internetowej Piotrkowa Kujawskiego.
 
 
 
                                                                                       Monika Woźniak
                                                                      Szkoła Podstawowa Piotrków Kujawski
                                                                                        Paweł Betliński
                                                                                  SLO Piotrków Kujawski