Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka
OKAZJA CZYNI ZŁODZIEJA
Problemem z jakim się spotykamy na co dzień w powiecie radziejowskim, stały się kradzieże kieszonkowe portmonetek oraz paliwa ze zbiorników pojazdów.

    Jak ten problem się przedstawia i jakie stróże prawa podejmują działania oraz co sami możemy w tym zakresie zrobić-  w rozmowie z asp. szt. Piotrem Antoszewskim, p. o. zastępcy Naczelnika Sekcji Prewencji Komendy Powiatowe Policji w Radziejowie.
P.Ch. W ostatnim okresie czasu, nie ma tygodnia byśmy nie informowali czytelników o kradzieży paliwa ze zbiorników pojazdów pozostawianych na noc bez dozoru, a obecnie co środa na targowisku w Radziejowie najmniej jedna osoba zostaje okradziona z dokumentów i pieniędzy.
P.A. Faktycznie taka sytuacja ma miejsce. O ile w 2006 roku kradzieży paliwa, w tym z pojazdów prawie dziesięć, w tym roku przekroczyliśmy już tę liczbę. Podobna liczba dot. kradzieży pieniędzy i dokumentów.
      Przeglądając składane w naszej komendzie zawiadomienia o zaistniałych czynach przestępczych, nie brakuje w nich tego typu zgłoszeń. Zdajemy sobie sprawę, że tzw. "ciemna liczba" w tych kategoriach przestępstw może być większa od oficjalnych statystyk.
    O ile wcześniej dominowały w tej grupie tankowanie paliwa w stacjach paliw i ucieczka z nich przed uiszczeniem zapłaty, kradzieżami z terenu gospodarstw rolnych , obecnie zaczęły się zdarzać kradzieże paliwa ze zbiorników. Tylko w tym roku np. w okolicach Radziejowa już dwukrotnie spuszczano olej napędowy z ciężarówek, na szkodę tego samego właściciela , czy jak minionej nocy w Osięcinach na ul. I Armii WP, gdzie sprawca, po prostu zrobił dziurę w zbiorniku kradnąc paliwo wartości ponad 1.6 tys. zł.
      To samo dot. kradzieży pieniędzy i dokumentów. W każdą środę na targowisku przy ul. Brzeskiej ktoś zostaje okradziony. Są to różne sumy pieniędzy od kilkunastu do kilku tysięcy złotych. Najczęściej spotykane to  kradzieże z zamkniętych damskich torebek. Złodzieje doskonale znają wszelkiego rodzaju zamki i zabezpieczenia. Właściwy akt kradzieży jest jednak zwykle poprzedzony próbą w celu ustalenia stopnia reakcji pokrzywdzonego. Gdy sprawca stwierdzi, że osoba wykazuje wrażliwość na dotyk, co w gwarze złodziejskiej oznacza , iż jest "elektryczna", najczęściej odstępuje od dokonania kradzieży.

P. Ch. Więc jakie działania są podejmowane przez policjantów, by ograniczyć lub nawet wyeliminować te dokuczliwe społecznie problemy?
P.A. Mimo że kradzieże kieszonkowe to z pozoru drobniejszy kaliber, strata dla okradzionego jest bolesna, słusznie więc oczekujemy od policjantów poważnej reakcji i w ogóle - systematycznej pracy, także w tym względzie. . Obserwując i analizujemy, w jakich godzinach, w jakich rejonach jest nasilenie zdarzeń i w miarę potrzeb „podrywamy” policjantów zza biurek. Także pion dochodzeniowy rusza do działań, co potwierdza  asp. szt. Marek Bruch, zastępca naczelnika sekcji kryminalnej.
      Nie jest możliwe by policjanci przez cały czas znajdowali się wszędzie przez całą dobę, bowiem w zasięgu radziejowskiej komendy są dwa ośrodki miejsce i sześć gmin, rozpoczęły się już częstsze wizyty właścicieli działek rekreacyjnych nad jeziorami Głuszyńskim i Gopło. To obrazuje jaki teren mamy do zabezpieczenia w ramach codziennych służb.
    Staramy się być tam, gdzie nasza obecność jest niezbędna, gdzie występuje zagrożenie przestępstwami i wykroczeniami. Dlatego też w podejmowane przez nas działania winni włączać się wszyscy, którym bezpieczeństwo mieszkańców i ich mienia, leży na sercu.
      W sposób należyty właściciele posesji, gospodarstw rolnych, pojazdów powinni zabezpieczać soje mienie i dobytek. Już w miejscach w których najczęściej dochodzi do tych czynów więcej będzie patroli prewencyjnych oraz służb kryminalnych.
      W ramach prewencji kryminalnej jako Policja inspirujemy media, współpracujemy z nimi, współredagujemy ulotki. Informujemy zatem i edukujemy, promujemy właściwe postawy i zachowania. Tylko tak możemy zminimalizować, obserwowany problem. Należy przy tym pamiętać, że poza wymienioną kategorią spraw, są inne również wymagające naszego udziału, załatwienia czy rozwiązania.
P. Ch. Może kilka rad dla mieszkańców odwiedzających miejsca, w których dochodzi do kradzieży kieszonkowych, oraz dla właścicieli pojazdów, którzy swój auta parkują w miejscach nie zabezpieczonych technicznie ani osobowo.
 
P.A.  ABY NIE DOPUŚCIĆ DO TAKICH SUTUACJI- ZAPAMIĘTAJ:
Pamiętajmy, że  OKAZJA CZYNI ZŁODZIEJA- uważaj na złodziei kieszonkowych, pomyśl czy Twoje pieniądze i dokumenty są właściwie zabezpieczone,
- dokonując zakupów, zawsze uważaj na portfel, torebkę, siatki,
- zwracaj uwagę na tzw. "sztuczny tłok" w sklepach, halach targowych, sklepach samoobsługowych, na dworcach, ulicy,
- wychodząc z domu zastanów się czy koniecznie musisz brać ze sobą wszystkie ważne dokumenty, klucze, więcej gotówki niż rzeczywiście potrzebujesz,
-Nie ułatwiajmy mu zadania i nie nośmy wszystkich pieniędzy w jednym miejscu, rozkładajmy je po kieszeniach, różnych przegródkach torby, torebki, saszetki. Trzymajmy je zamknięte i w bliskim kontakcie z ciałem, żeby po prostu móc poczuć ewentualne manewry, przygotowujące zamach na naszą własność.
 
Kradzieże benzyny spuszczanej ze zbiorników samochodów, stały się prawdziwą plagą.
Aby uchronić się przed tego typu kradzieżami należy :
  • Nie parkować samochodu w miejscach ustronnych, nieoświetlonych lub niewłaściwie oświetlonych.
  • Zwracać uwagę na osoby obce, wykazujące  zainteresowanie zaparkowanym pojazdem i informować o tym Policję.
Radziejowscy policjanci apelują aby zwracać uwagę na osoby obce, wykazujące  zainteresowanie zaparkowanym pojazdem o osobisty lub telefoniczny kontakt z Komendą Powiatową Policji przy ul. Kościuszki 31 w Radziejowie, tel. 997, 0-54 231 84 00, tel. Zaufania 0-54 285 41 13.
                    Wszystkim zapewniamy anonimowość.
 
  • Montować alarmy i inne zabezpieczenia, które skutecznie utrudnią złodziejowi „pracę” .
 P.Ch. Dziękuję za rozmowę i myślę, że podjęte działania przyczynią się do ustalenia sprawców, którzy pozostają w chwili obecnej nieznani.