Serwis UMiG Piotrków Kujawski
- Aktualności
- Władze
- O gminie
- Nasze firmy
- Szkoły i instytucje
- Środki europejskie i krajowe
- Leader
- Dzienniki Ustaw i Monitor Polski
- Turystyka
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011
- Oferty pracy
- Pliki do pobrania
- Klub Radnych VI Kadencji
- Nasze osiągnięcia
- Rozkład jazdy PKS i PKP
- Kontakty
- Archiwum
- E - URZĄD
- Powszechny Spis Rolny
- Wybory parlamentarne Sejm Senat 2007
- English version
Plan miasta | Galeria | Informator lokalny |
Pogoda | Służba zdrowia | Ekologia |
Komunikaty / Ogłoszenia
- Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
- więcej...
- Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
- więcej...
- Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
- więcej...
Newsletter
KRUS radzi: | |
Śpiesz się powoli! Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym: cd.: |
Wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność podawania materiału do obróbki, a tym samym istnieje niebezpieczeństwo pochwycenia rąk (w sieczkarniach, rozdrabniaczach, pilarkach tarczowych) należy wykorzystywać podajniki, popychacze lub zamontować zabezpieczenia uniemożliwiające wciągnięcie ręki, albo mechanizm zmiany kierunku obrotów lub zatrzymania maszyny w razie niebezpieczeństwa.
Przed rozpoczęciem pracy z kosiarką rotacyjną, glebogryzarką, rozrzutnikiem obornika, rozsiewaczem nawozu należy uprzedzić osoby znajdujące się na polu, aby nie zbliżały się do nich. Przebywanie podczas pracy tych maszyn w odległości mniejszej niż 50 m jest bardzo niebezpieczne. Do pracy z rozrzutnikiem obornika nie wolno przystępować bez zainstalowanej siatki na przedniej burcie.
Przy zrywce drewna w lesie należy wykorzystywać tylko ciągniki z kabiną, której tylna szyba zabezpieczona jest siatką przed uderzeniem zerwaną liną.
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo upadku lub pośliźnięcia, ciągniki, przyczepy, maszyny rolnicze wyposaża się w schodki lub drabinki i uchwyty ułatwiające wchodzenie i schodzenie, a podesty robocze- w barierki. Należy zadać o to, aby były one solidnie przymocowane i na bieżąco oczyszczane z błota, smarów, itp.
W czasie zwózki należy zabierać ze sobą długą drabinę, aby po załadunku użyć jej do zejścia z przyczepy. Nie wolno zeskakiwać z przyczepy, schodzić po dyszlach, kołach, burtach.
Aby ułatwić agregowanie maszyn lub przyczep z ciągnikiem i wyeliminować udział drugiej osoby narażonej w czasie sprzęgania na przygniecenia, montuje się zaczepy podwieszane na sprężynach lub wyposażone w podpórki, a ciągniki wyposaża w układ „HITCH-TRONIC” i szybkosprzęg. Znacznie zwiększają one bezpieczeństwo. Agregować maszyny i przyczepy należy samodzielnie. Nie wolno dopuszczać, aby między ciągnikiem i doczepianą maszyną lub przyczepą przebywały inne osoby.
Przed uruchomieniem ciągnika lub maszyny samobieżnej należy sprawdzić układ kierowniczy, hamulcowy, ogumienie, światła, sygnał dźwiękowy. Następnie stan osłon, zabezpieczeń, mechanizmów napędowych i układów przekazu mocy oraz połączenie maszyny z ciągnikiem. Następnie należy sprawdzić, do jakiego stopnia maszyna ogranicza pole widzenia. Może się okazać, że dorosłego maszyna nie przesłania, ale dziecko- TAK.
Przed rozpoczęciem pracy zespołowej należy ustalić sposób porozumiewania się. Bez zapowiedzi nie wolno maszyny uruchamiać, przed zatrzymaniem maszyny obsługiwanej zespołowo należy uprzedzić pomocników.
Nie wolno opuszczać ciągnika lub maszyny samobieżnej, jeżeli nie został wyłączony silnik i napęd wału odbioru mocy WOM. W przypadku zatrzymania ciągnika, maszyny na stoku, należy zaciągnąć hamulec ręczny i włączyć najniższy bieg przeciwstawny do kierunku staczania się ciągnika.
Nie wolno wykonywać napraw, konserwacji, regulowań, sprawdzeń lub czyszczenia ciągnika, maszyny z nim zagregowanej lub samobieżnej bez wyłączonego silnika i napędu. Należy zaczekać, aż zatrzymają się elementy robocze. Także zakładanie sznurka, regulacja przyrządu wiążącego, smarowanie pasa transmisyjnego i koła pasowego jest bezpieczne dopiero przy wyłączeniu silnika i odłączeniu napędu.
W przypadku korzystania z podnośnika przy naprawianiu maszyny, przed rozpoczęciem pracy należy podstawić dodatkowe podpórki, aby maszyna nie opadła.
W przypadku konieczności naprawy maszyn i urządzeń zawieszanych na ciągniku, przed rozpoczęciem pracy należy opuścić je najpierw na ziemię.
Nie wolno naprawiać maszyn prowizorycznie. Nie wolno używać lin, łańcuchów, pasów naprawianych za pomocą nitów, śrub, drutu. Uszkodzone osłony i zabezpieczenia należy wymieniać i uzupełniać brakujące.
Nie wolno włączać napędu rozrzutnika obornika, aby ułatwić jego mycie. Nie wolno usuwać zapchań kombajnów, kopaczek, pras przy włączonym napędzie.
Należy pamiętać, że zaniedbanie może być przyczyną wypadku. Trzeba być odpowiedzialnym, sprawdzać technicznie maszyny oraz ich przygotowanie do pracy i wyposażenie.
Nie można dopuścić do tego, aby złe połączenie przyczepy z ciągnikiem spowodowało rozłączenie się ich w czasie jazdy. Sworzeń zaczepu musi być zabezpieczony przed wypadaniem.
Nie wolno dopuścić, aby przewożony ładunek spadał podczas jazdy. Do transportu materiałów objętościowych należy używać wyłącznie przyczep z podwyższonymi burtami lub obudową siatkową. Przewożone ładunki należy zabezpieczyć uniwersalnymi pasami transportowymi.
Należy pamiętać o obowiązujących przepisach kodeksu drogowego: bezpiecznej prędkości, wyposażeniu przyczep i maszyn w światła, oznakowaniu ładunku i zabezpieczeniu go przed spadaniem. Agnieszka Zalesiak |