Serwis UMiG Piotrków Kujawski

herb

Strona główna
kreska
img
img
img
img
img
img
belka
ico ico ico
Plan miasta Galeria Informator lokalny
ico ico ico
Pogoda Służba zdrowia Ekologia
kreska
baner
kreska

Komunikaty / Ogłoszenia

Ogłoszenie Osoby pobierające świadczenia rodzinne
więcej...
Posterunek Policji w Piotrkowie Kujawskim informuje, iż z dniem 01.04.2007 r. obowiązuje nowy numer telefonu do jednostki Policji
więcej...
Urząd Miasta i Gminy informuje, że pozostała część artykułów niewidocznych na stronie głównej Miasta i Gminy Piotrków Kujawski znajduje się w dziale Archiwum
więcej...
kreska kreska

Newsletter

belka
WYCIECZKA DO BISKUPINA
Biskupin to niewielka wieś położona w województwie kujawsko- pomorskim, w powiecie żnińskim.

Biskupin to niewielka wieś położona w województwie kujawsko- pomorskim, w powiecie żnińskim. Biskupin jest w Polsce bardzo popularny za sprawą niecodziennego stanowiska archeologicznego, bardzo chętnie i często odwiedzanego przez turystów. Wioska leży w obrębie regionu historycznego- etnograficznego zwanego Pałukami. Jest to malownicza kraina, bogata w lasy, jeziora i liczne zabytki, rozciągająca się pomiędzy Wielkopolską, Pomorzem i Kujawami. Przebiega tędy Szlak Piastowski.

Dnia 22 września 2010 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Byczu uczestniczyli w wycieczce do Biskupina- pierwszej osady Słowian na ziemiach dzisiejszej Polski. Wycieczka ta miała na celu ukazanie młodzieży kontrast pomiędzy życiem dzisiejszym, a życiem naszych przodków, którzy mieszkali w szałasach, polowali w celu zdobycia pożywienia.

 

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w muzeum, gdzie uczniowie oglądali przedmioty codziennego użytku oraz stroje ludzi zamieszkujących niegdyś te tereny. Następnie udaliśmy się na Festyn Archeologiczny pt.”Ruś znana i nieznana”. W czasie Festynu obserwowaliśmy handel wymienny pomiędzy Bałtami, uczestniczyliśmy w pokazie obróbki lnu jak i degustacji potraw kuchni jaćwieskiej. Mieliśmy też okazję obejrzeć pokaz kucia uzbrojenia, emaliowania zawieszek z brązu, odlewania cynowych zawieszek. Podczas zwiedzania uczniowie mogli zaobserwować stroje z pradawnych czasów, pracę kołodzieja, pszczelarza, garncarza. Na uczniów czekała moc atrakcji: przejażdżka na koniu, strzelanie z łuku, lepienie z gliny, walka na miecze.

 

 

 

 

Po przechadzce znaleźliśmy się pod bramą osady. Tam też dzieci dowiedziały się, że jest ona dokładnym duplikatem bramy odnalezionej na wykopaliskach. Osada jest zbudowana podobnie do tej z dawnych czasów. Znajdują się tam rzędy drewnianych domów pokryte jednym dachem. Dowiedzieliśmy się też jak żyli i czym zajmowali się ludzie zamieszkujący kiedyś tę osadę. Podczas naszej wycieczki uczniowie mogli poznać całą historię osady biskupińskiej, jak rozwijało się tam życie, z jakimi ludzie borykali się problemami życia codziennego. Prawdziwą frajdą był plac zabaw dla dzieci.

Myślę, że dla wielu z tych młodych ludzi była to dobra lekcja historii, a także tolerancji i życzliwości dla innych ludzi.

mgr Katarzyna Czaplewska